Nejúspěšnější šampionát v historii. Plavkyně vybojovaly šest titulů

Šest zlatých a tři stříbrné medaile nebo-li šest titulů mistra republiky a tři vicemistra. Zimní domácí šampionát plavců v Plzni dopadl z trutnovského pohledu nejlépe v dějinách oddílu. O všechny cenné kovy se zasloužily reprezentantky Aneta Pechancová a Martina Elhenická. „Byly tam pak ještě nějaké bramborové medaile a další umístění do desátého místa. Myslím si, že to bylo perfektní vyvrcholení úspěšné sezony," pochvaloval si trenér TJ Loko FM Servis Tomáš Břeň.
Devatenáctiletá gymnazistka Martina Elhenická se stala čtyřnásobnou českou šampiónkou v disciplínách: 200 a 400 polohovka, 800 a 1500 kraul. Čtvrtá pak doplavala na 200 znak a 200 kraul. O rok starší studentka práv Aneta Pechancová rozšířila svou letošní bohatou sbírku úspěchů o mistrovské tituly na 50 kraul a polohovém závodu na 100 metrů. Stříbrná dohmátla na 50 a 100 motýlek a 50 znak. Čtvrtá byla ještě na znakařské stovce.

tn Elhenicka a Pechancova

Kromě letošních účastnic mistrovství Evropy se v Plzni představilo dalších osm plavců - Kristýna Kultová, Petra Havelková, Barbora Suková, Kateřina Holubová, Alena Füllsacková, Patrik Krause, Matěj Suk a Karel Lisý.

„Mistrovství se nám docela podařilo. Pro Kristýnu a Matěje to bylo závěrečné mistrovství dorostu. Kristýna byla jednou čtvrtá a získala i další umístění kolem pětky. Matěj také skončil do desítky a na 200 kraul zaplaval oddílový rekord. Mladá Bára Suková byla devátá na patnáctistovku, což je super počin. Dobře plavali i ostatní, ale na postupy to nestačilo," hodnotil Tomáš Břeň vystoupení na západě Čech.

Vydařený šampionát tak udělal tečku za velmi úspěšným rokem trutnovského oddílu. „Plavání se celkově posunulo dopředu. Takové ty střední úrovně se vyrovnávají a přibližují se k té absolutní špičce. Vzhledem k tomu, že jsme měli řadu medailí jak v kategoriích žactva, tak mezi dospělými, a to vše bylo okořeněné účastí na mistrovství Evropy v Debrecínu a Chartres, těsně nám utekla olympiáda... Myslím, že bychom byli neskromní, kdybychom netvrdili, že jsme spokojení," uvedl Břeň.

Plavce nyní přes Vánoce čekají udržovací tréninky. Do tvrdé práce se ale pustí hned 2. ledna. První akcí nového roku bude pro oddíl na konci ledna úvodní kolo soutěže družstev, které však trutnovští závodníci tradičně poplavou z plného tréninku.

TRUTNOVSKÉ OZVĚNY
Martina Elhenická: „S republikou můžu být celkem spokojená. Čtyři první místa jsou super, i když jich mohlo být pět. Těsně před víkendem jsem si odhlásila 400 kraula, protože jsem se bála, že budu bez medaile a nakonec by mi na vítězství stačily i mezičasy z 800 a 1500. Místo toho jsem jela 200 znak, kde jsem skončila čtvrtá ve špatném čase. Ale jinak si myslím, že můžu být se vším spokojená. Překvapil mě osobák na 200 polohovku a na 800 kraul jsem se konečně dostala pod 8:50 a během závodu jsme si zaplavala osobák i na čtyřstovku. Z těchto delších tratí jsem měla celkem strach, protože už od ME jsem na tréninku neplavala nic moc dlouhého. Takže jsem docela koukala, když jsem ve čtvrtek jela patnáctku za 16:46, což bylo šest vteřin od osobáku."

Aneta Pechancová: „Jsem spokojená. Před odjezdem jsem měla celkem strach, na tréninku to nevypadalo úplně růžově a udržet formu tolik dnů nebylo rozhodně jednoduchý. Nakonec si troufnu říct, že to dopadlo výborně. Vesměs nejlepší časy sezony, dokonce lepší než na mistrovství Evropy. Pět medailí ze šesti startů. Podzimní sezona dopadla bezpochyby nad moje očekávání.

Matěj Suk: Já bych mistrovství hodnotil vcelku kladně. Byly osobáky, ale i propadáky. Na bazénu byla super atmosféra. A co se týká mě? U některých svých disciplín jsem doufal i v lepší časy, ale u těch "hlavnějších" jsem byl celkem spokojený."

Kristýna Kultová: „Závody bych hodnotila celkem dobře. Na všechny své starty, kromě 50 metrů motýlek, jsem se dostala do odpoledních finálových rozplaveb. Na 100 metrů motýlek jsem s finálově horším časem (1:08,74) než v rozplavbách dohmátla pro páté místo. Jako z každé mé dorostenecké republiky jsem si domů přivezla bramborovou medaili z 200 motýlek (2:30,46). Své osobní rekordy jsem překonala i na tratích 200 metrů PZ, kde jsem skončila s časem 2:31,65 na 7. místě, a na 400metrů PZ, kde jsem si doplavala pro 6. místo (5:19,35). Osobák mám i na 800 metrů volným způsobem (9:49,01). Trošku mě zklamala motýlkářská padesátka, od které jsem čekala víc