Ligové plavecké zlato putuje do Trutnova

Hradecký padesátimetrový bazén hostil o víkendu nejlepší plavecké týmy České republiky, které bojovaly o ligový titul v soutěži družstev. Osm družstev mužů a stejný počet ženských týmů vzešlo ze semifinálových kol ve Zlíně a Praze.

Bronzové medaile odjížděly obhajovat z posledních dvou let trutnovské ženy, které vyhrály jak základní tak semifinálové kolo a ve skrytu duše věřily, že se posunou ještě výše.

Vítězný tým trutnovských žen

vítězný tým trutnovských žen: Nahoře zleva:Kultová, Havelková, Zaplatilková, Morávková A., dole zleva: Břeň - trenér, Morávková, Řehůřková, Pechancová, Elhenická, Vaníčková, Pokorný - trenér, Melicharová, Huňka - trenér

V soutěži žen se hned od první disciplíny strhl urputný souboj mezi družstvy Komety Brno, Bohemians Praha a Lokomotivy Trutnov. Když Alžběta Řehůřková a Martina Elhenická získaly hned v první disciplíně 200m prsa double (1.a 2. místo), ozývalo se z trutnovského tábora oblíbené basketbalové "pískej konec". Souboje však pokračovaly dále a i trutnovské ženy měly některé slabší disciplíny, které jim body braly. Před závěrečnou sobotní disciplínou, kterou byla štafeta na 4x100 m polohově byly trutnovačky třetí se ztrátou 17 bodů a nad bojem o zlato se začaly stahovat mraky. Že jsou plavkyně Lokomotivy velké bojovnice dokázaly právě v této štafetě, když vybojovaly nečekané vítězství ve vynikajícím čase 4:24,35 a vrátily se do bojů o nejvyšší posty. První den zakončily na druhém místě se ztrátou tří bodů na vedoucí Brno.

Ligové plavecké zlato putuje do Trutnova.

aktérky rozhodujících štafet zleva:Elhenická, Řehůřková, Pechancová, Morávková

Druhý den závodů pokračoval nervydrásající souboj, ve kterém se trutnovské závodnice povzbuzované několika fanoušky, probojovaly do čela po dvou disciplínách, které přinesly opět stoprocentní zisk (100m prsa 1. Řehůřková, 2. Elhenická a 50m VZ 1. Morávková, 2. Pechancová). V tuto chvíli vedly plavkyně Lokomotivy o 10 bodů před Bohemians a z boje o zlato pomalu vypadávaly obhájkyně zlatých medailí plavkyně Brna.

V posledních dvou disciplínách i přes výborné výkony Řehůřkové (2. na 200PZ) a Zaplatilkové (4. na 800 VZ) se na rozdíl pěti bodů dotáhlo družstvo pražských Bohemians a bylo jasné, že při dvojnásobném bodování štafet rozhodne o vítězi právě závěrečná štafeta na 4x100 m volný způsob. Při jisté konstelaci ( Bohemians nemohly být první) mohly trutnovačky i prohrát, ale při kvalitách obou týmů se dalo předpokládat, že si to rozdají o vítězství jak ve štafetě tak celém mistrovství. Nakonec větší touhu a odhodlání po vítězství měly závodnice z Krkonoš, které slova Alžběty Řehůřkové: "My tam jdem umřít, ale neprohrajem", naplnily svým fantastickým vítězstvím v bazénu. Závěrečnou štafetu vyhrály o šedesátosm setin a čas trutnovského kvarteta Pechancová, Elhenická, Řehůřková, Morávková se zastavil pod čtyřmi minutami na 3:59,16 (všechny závodnice plavaly svůj úsek pod 1 minutu). A pak už se mohlo začít slavit první zlato v družstvech v trutnovské plavecké historii.

Vítězství v soutěži mužů s přehledem obhájili muži Komety Brno před Ostravou a Jihlavou. Pardubičtí muži obsadili 5. místo.