Obhájce Janeček a Polka Nazieblo zvítězili v plavecké Velké ceně

Trutnov - Plavcům začala nová sezona. Jedním z otevíracích podniků je Velká cena města Trutnova, která o víkendu v krytém bazénu přivítala 295 závodníků z 22 českých a 6 polských oddílů. Hlavními závody krkonošského mítinku jsou tradičně kraulařské úseky na 200 metrů. V mužském podání měla tato disciplína stejného vítěze jako loni, náchodského reprezentanta Pavla Janečka. Mezi ženami vybojovala první místo Polka Klaudia Nazieblo, za kterou na druhém místě dohmátla domácí Martina Elhenická.

plavani-2013-22 .m

„S druhým místem jsem spokojená, protože na Klaudii jsem fakt neměla, plavala na hranici mého osobáku," řekla trutnovská závodnice, která v domácí pětadvacítce předvedla výkon 2:04,25. „Mohla jsem jet trošku rychleji. S trenérem jsme plánovali, že to pojedu za dva, za tři, ale zase 2:04 na začátek sezony není úplně špatný čas," dodala. Závod se podle svých slov snažila rozjet úsporně, aby na konci „neumřela", ale ukázalo se, že to rozjela až moc pomalu. „A pak jsem to ani moc rychle nedojela. Bylo to takové celé unavené," usmála se nejlepší Trutnovačka ve finále, kam z domácího oddílu postoupily hned čtyři závodnice.

Čtvrté místo obsadila v osobním rekordu (2:07,43) Barbora Suková, pátá byla Aneta Pechancová a sedmá Kateřina Holubová. Do finálové osmičky proklouzla i Barbora Morávková, která závodí za ústeckou Chemičku. „Bylo to fajn. Dvoustovku jsem tady na VC jela poprvé a hned z toho bylo finále a čtvrté místo, takže super," měla radost ze svého vystoupení Barbora Suková. „Já jsem se také spokojená, plavala jsem na hranici osobáku," navázala na její slova Aneta Pechancová.

plavani-2013-23 m

Souboj mužů na 200 metrů volný způsob byl dlouho vyrovnaný, ale napínavý finiš se nekonal, protože ještě předtím to rozpálil Pavel Janeček a všem ujel. „Čas sice není nic moc, ale na začátek sezony je to dobrý," poznamenal vítěz po dohmatu 1:51,70. „První stovka mi přišla taková zadarmo, plaval jsem ji lehce, ale pak to začalo přicházet. Poslední padesátku jsem se kousnul a hlavně ten poslední bazén jsem do toho šlápnul," dodal devatenáctiletý plavec.

plavani-2013-25 m

Z trutnovského oddílu TJ Loko FM Servis se představila v domácím bazénu dvacítka „velkých" plavců (ročník 2002 a starší) a šestnáct těch nejmenších, kteří si dali pár vložených závodů. „Na první závody může panovat spokojenost. Máme za sebou hodně dobrou přípravu a určitě se to na výkonech odrazilo," pochvaloval si trenér Pavel Pokorný.

Zejména u Báry Sukové je prý její posun dopředu až dramatický, a to i přesto, že za sebou s Kateřinou Holubovou měly náročné soustředění s juniorskou reprezentací. Nejúspěšnější závodnicí z žactva byla Romana Lankašová, která ve své kategorii vyhrála stovku polovku a ve všech ostatních disciplínách se dostala na stupně vítězů. Druhé trutnovské vítězství o víkendu zařídila Aneta Pechancová na trati 100 metrů prsa. Nejvíce medailí, proměnila každý ze svých sedmi individuálních startů, posbírala Martina Elhenická.

plavani-2013-26 m

Osmou „placku" přidala ve štafetovém závodě. Stříbro. Trutnovské kvarteto Pechancová, Suková, Holubová a Elhenická prohrálo souboj o první místo s Polkami z Juvenie Wroclaw. O jedinou setinu! „Štafetu jsme tady vždycky vyhrávaly s velkým náskokem, letos jsme měly konečně s kým závodit. Nějak jsem nezvládla ten dohmat a prohrály jsme o setinu, ale myslím, že nemůžeme být vůbec zklamané, jely jsme výborně," povídala Martina Elhenická. Na pizzce si tak letos pochutnaly Polky.

plavani-2013-27 m

MEDAILOVÁ UMÍSTĚNÍ TRUTNOVSKÝCH PLAVCŮ
100 kraul: 2. Elhenická 57,74, 3. Pechancová 58,90, 2. Suková 1:00,00, 3. Holubová 1:00,43
50 kraul: 2. Lankašová 31,10
100 prsa: 1. Pechancová 1:14,65, 2. Suková 1:15, 49, 3. Elhenická 1:15,30, 3. Holubová 1:16,84
50 prsa: 3. Nývlt 40,54, 3. Lankašová 40,24
100 znak: 2. Elhenická 1:05,32, 3. Pechancová 1:07,90, 3. Suková 1:09,26
50 znak: 2. Lankašová 35,15

plavani-2013-28 m
štafeta 4 x 50 kraul: 2. Trutnov (Pechancová, Suková, Holubová, Elhenická) 1:48,74
200 polohovka: 2. Elhenická 2:09,08, 2. Suková 2:23,87, 3. Pechancová 2:21,35, 3. Holubová 2:28,56
100 polohovka: 1. Lankašová 1:14,67
200 kraul: 2. Elhenická 2:04,25
100 motýlek: 2. Elhenická 1:05,19, 3. Suková 1:09,92
50 motýlek: 2. Lankašová 34,63