Jubilejní Velká cena má polské vítěze, z domácích nejvíce zářila Šimánová

Trutnov - Třicátý ročník Velké ceny Trutnova v plavání se o víkendu opět mohl pochlubit účastí více než tří stovek závodníků, ovšem tentokrát v bazénu chyběly české hvězdy včetně domácího kvarteta reprezentantek. Oba hlavní závody na 200 metrů kraul i štafety vyhráli zástupci polské Juwenie Wroclaw, která si také odvezla pohár pro nejlepší družstvo.

plavani-2014-008 m

Mužskou kraulovou dvoustovku ovládl loni čtvrtý Emil Bening (1:54,02). Druhý skončil Josef Matyáš z Náchoda (1:57,78) a třetí se umístil Jakub Chmielewski. Šest z osmi finálových drah patřilo Polákům.

V ženském závodě potvrdila favoritku číslo 1 Alicja Tchórz. Dvaadvacetiletá olympionička plavala rychle. V posledních metrech to dokonce ještě vypadalo, že by mohla překonat letitý rekord Jany Myškové z roku 2003. Časem 2:00,47 však za ním nakonec zaostala o něco málo přes vteřinu.

Pět a půl vteřiny za ní dohmátla jako druhá Chomutovačka Štěpánka Šilhánová (2:06,01). Její otec Radek, sportovní moderátor z Primy, trutnovský mítink odkomentoval. Bronzový výkon podala Dominika Geržová z Krnova (2:07,72).

plavani-2014-013 m

Do nedělního finále Memoriálu J. Č. Matějíčka se dostala i jedna domácí závodnice - Klára Šimánová. Při neúčasti Anety Pechancové, kterou v týdnu skolila horečka, Martiny Elhenické, Barbory Sukové a Kateřiny Holubové, všechny jsou na reprezentačním soustředění, se čtrnáctiletá plavkyně na Velké ceně ocitla v pozici jedničky. Z rozplaveb postupovala čtvrtým časem (2:09,77). Finálovou dvoustovku ale rozjela až moc rychle, v závěru trošku vytuhla, takže z toho bylo šesté místo (2:11,35).

„Plavala celý víkend výborně. Prakticky v sobotu co start, to byl osobák na vysoké úrovni. V neděli pokračovala osobákem na 200 polohovka a ve finále, kde jsme i tentokrát měli zastoupení, se také neztratila. Maximální spokojenost," sdělil trenér Pavel Pokorný na adresu juniorské reprezentantky, která v průběhu víkendu čtyřikrát vystoupila na stupně vítězů.

plavani-2014-014 m

Trutnovský oddíl TJ Loko FM Servis získal celkem devět medailí. O ty zbylé se postarali Matyáš Nývlt a Karolína Šolínová. „Vzhledem k tomu, jak se to všechno vyvinulo, že na poslední chvíli onemocněla Aneta a tři zbývající reprezentantky byly na soustředění, jsme od toho letos moc neočekávali. Ale nakonec ti zbylí, což byli převážně žáci, zaplavali velice dobře," chválil Pavel Pokorný. „Vyrůstá nám tady pomalu další úspěšná generace," dodal jeho kolega Tomáš Břeň.

muži
1. Martin Baďura (Ostrava) 100 znak - 54,69 (717 bodů)
2. Emil Bening (Juvenia Wroclaw) 200 kraul - 1:54,02 (662)
3. Josef Nehněvajsa (Ústí) 100 prsa - 1:04,55 (639)
ženy
1. Alicja Tchórz (Juvenia Wroclaw) 200 polohovka - 2:14,42 (796)
2. Dominika Sztandera (Juvenia Wroclaw) 100 prsa - 1:09,36 (739)
3. Štěpánka Šilhánová (Chomutov) 200 kraul - 2:06,01 (687)

Pořadí oddílů
1. MKS Juvenia Wroclaw 416 bodů (medailová bilance: 17 - 10 - 4)
2. MPK Ústí nad Labem 348 (7 - 6 - 10)
3. VKS Ślask Wroclaw 279 (2 - 5 - 8)
4. Kometa Brno 246 (1 - 4 - 5)
5. PK Hradec Králové (6 - 1 - 1)
6. TJ Loko FM Servis Trutnov 158 (0 - 6 - 3)

Jubilejní Velká cena se po sportovní stránce vydařila a navázala na kvalitní ročníky minulých let. Tradice zůstala dodržena i v závodech pro postižené děti. Do patnáctého ročníku se zapojilo pět desítek plavců.

Další nejbližší závody, které trutnovské plavce čekají, jsou České poháry. Ten první bude za dva týdny v Plzni, kde by se už Lokomotiva měla představit v plné síle.

Vyhlídky do sezony v krátkém bazénu mají pod Krkonošemi takové, že seniorské reprezentantky Martina Elhenická a Aneta Pechancová se budou snažit splnit limity pro mistrovství světa v Doha. Kláru Šimánovou čeká boj o nominaci do týmu pro mezinárodní multiutkání v Praze.  A pro Báru Sukovou a Katku Holubovou bude podle trenéra Pokorného stěžejní se dobře připravit na republikové šampionáty - dorostenecký i dospělý.