Ricochetový turnaj serie A - Praha Na Palmovce

Nabitý turnaj A opanoval Láďa Tesárek, Jirka Herda z Loko Trutnov obsadil druhé místo, mezi ženami nejlepší Denisa Bohuslavová.

Na Palmovce bylo při účasti tolika hráčů veselo hned od samého rána. O místo v hlavním šestnáckovém pavouku hrálo v předkole šestnáct hráčů. Zbylých osm mělo místo jisté díky svému postavení v řebříčku.

rico-2013-01 m

Zleva: Jirka Herda a Jakub Šolín ( oba Loko Trutnov )

Všechny duely předkola končily výsledkem 3:0 nebo 3:1. Nejvyrovnanější byly zápasy dvojic Michal Vondrák vs. Petr Zvěřina a Jan Schmidt vs. Filip Kočárek. V první dvojici vítězstvím trochu překvapil Petr, který se účastní turnajů spíše zřídka. Ve druhém zmíněném utkání naopak dlouholetou dřinu a poctivou pravidelnou turnajovou účast zúročil Honza Schmidt, který by se jinak těžko věděl rady s velmi talentovaným a o dvacet let mladším Filipem Kočárkem. Filip dokázal, že od svého trenéra Ládi Tesárka už mnohé okoukal.

V šestnáctce už začalo jít do tuhého. Stejně jako v předchozích dvou turnajích zklamala nasazená jednička Honza Pulkráb, když potřetí za sebou podlehl již v prvním kole. Opět zaslouženě prohrál s pozdějším vítězem turnaje po třech vyrovnaných koncovkách.

Jméno Dalibor Sova se na ricochetovém okruhu stává synonymem pro pětisetový zápas. Někteří zúčastnění již již navrhovali pojmenovat dlouhotrvající pětiseťáky Daliboráka či Sováky. Z úcty ke známému herci byl druhý jmenovaný termín ihned zamítnut. Zamítnutí první varianty následovalo posléze. Nicméně svému renomé dostál Dalibor s bravurou sobě vlastní. První dva sety prvního kola šestnáctky byly jasnou záležitostí neustále se zlepšujícího Martina Vostatka. Když však Daliborův nos v koncovce třetího setu po odvrácení mečbolu zavětřil možnost zápas otočit, neodolal a další dva sety urval. Po pátém setu se nakonec přece jen radoval Martin, ale Dalibor se rozhodně jako poražený necítil.

Další dva zápasy se rozhodovaly v posledních výměnách pátého setu. Franta Kukačka již měl na Jirku Kisvetra mečbol za stavu 14:11. Jirka se však ještě dokázal na poslední chvíli vzchopit a zápas otočit ve svůj prospěch. Jakkoli mohl dopadnout i zápas mezi dvěma Martiny – Portlem a Vlachem. Postup do dalšího kola však nakonec slavil Martin Portl.

K velkému vítězství měl nakročeno Filip Kulka, který po dvou vyhraných setech nad svým trenérem Danem Růžičkou mohl zápas dotáhnout do vítězného. Ve třetím setu se tak však nestalo a nakonec k poslednímu vítěznému míčku nenastala pro Filipa příležitost ani v dalších dvou setech, a tak přeci jen slavil výhru favorizovaný Dan. Kdo ví, jak to dopadne příště.

Zatímco Láďa Tesárek v prvním semifinále přehrál Dana Růžičku celkem snadno, velká a pohledná bitva se odehrávala ve druhém zápase o finále. Jirka Kisvetr měl být jasným favoritem. Jirka Herda ale lišácky přesně věděl, kdy má přidat, kdy zas ubrat, kdy použít spářičku, kdy stropíček, a Jirka Kisvetr tak nějak ani neměl šanci rozjet svou obvyklou střelnici. Koncovka pátého setu přinesla nečekané rozuzlení. Čerstvý padesátník Jirka Herda čerstvého pětatřicátníka Jirku Kisvetra dokonale zaskočil.

Nervy drásající zápas o třetí příčku předvedl Dan Růžička s Jirkou Kisvetrem. Ten chtěl napravit dojem z prohraného semifinále. Zejména koncovka posledního čtvrtého setu, kdy se Jirka mnohokrát nadechoval k obratu zápasu, strhla publikum k rozšafnému fandění. Dan Růžička si nakonec zaslouženě odvezl pohár pro třetí příčku a Jirka musel na obdarování čekat až na následnou oslavu narozenin, kde byl oficiálně přivítán do veteránského klubu.

Finále se odehrávalo v poklidném tempu. Jirka Herda si již své splnil v semifinále a Láďa Tesárek jako obvykle na kurtu přepnul do ´´standby´´ módu a do režimu ´´on´´ ho přimělo pouze pár míčů. Celý turnaj však po zásluze a s přehledem vyhrál a potvrdil, že do starého železa ještě zdaleka nepatří, to samé platí i o druhém v pořadí Jirkovi Herdovi z Loko Trutnov. Druhý zástupce Lokomotivy Kuba Šolín obsadil nakonec hezké šesté místo.

rico-2013-02 m

Stupně vítězů: Zleva - Jirka Herda ( Loko Trutnov ), Láďa Tesárek, Daniel Růžička

Ozdobou turnaje byla kategorie žen. Pět hráček předvádělo krásné vyrovnané zápasy. Zajímavostí byla účast sesterské dvojice Kristýna Juristová a Andrea Balogová. Šestiměsíční dceru Anetku i manžela na turnaj přivedla Denisa Bohuslavová. Rodinná atmosféra ji očividně svědčila, protože si dokázala poradit se všemi soupeřkami. Na druhém stupínku stanula Kristýna Juristová a bronzovou příčku obsadila vedoucí žena ricochetového žebříčku, Hanka Bacílková, která dělala vítr i mezi muži. Po odpoledním vyhlášení turnaje žen akci zpestřilo promítání oficiálního videa z mistrovství světa v ricochetu, které se na stejném místě konalo na konci listopadu.