První krok k extrému. Ve vodě skoro pět hodin.
Zaplatilková plavala dvacítku

4 hodiny 47 minut a 35 vteřin. To je čas, za který plavkyně Jana Zaplatilková zdolala nedělní závod při mistrovství republiky na Lipenské přehradě. Divíte se, že jí to trvalo tak dlouho? Nedivte se, zúčastnila se šampionátu v dálkovém plavání na 20 kilometrů.
Sedmnáctiletá závodnice TJ Loko FM Servis v něm obsadila šesté místo mezi ženami a titul vicemistryně získala v kategorii starších dorostenek. Kdyby se takový závod přenesl do krytého bazénu v Trutnově, tam a nazpátek by ho musela přeplavat čtyřistakrát.

tn_Zaplatilkova2

Jano, neříkali ti před odjezdem na Lipno, že ses zbláznila? Plavat 20 kilometrů…

Tak občas mi to někdo i řekl. Když jsem na začátku prázdnin trenérovi oznámila, že se budu připravovat na první dvacítku, nevěřil mi a tvrdil, že to neuplavu. (usměje se)

S dálkovým plavání už máš nějaké zkušenosti, ale tohle je extrém, ne?

Pár zkušeností už mám a tohle je teprve první krok k extrému. Třeba hodně velký extrém je ale závod na 88 kilometrů v Argentině. To je nejdelší závod na světě.

Dvacítku sis dala poprvé v životě. Co tě přimělo to zkusit?

Byla první a rozhodně ne poslední. Já jsem se přiměla sama, zkusit se má všechno a hlavně je to první krok ještě k delším závodům.

Co je podle tebe nejdůležitější v takhle dlouhém závodě?

Pro mě to byl takhle první dlouhý závod, takže bylo nejdůležitější ho doplavat, samozřejmě co nejlíp. Hodně důležitý je zůstat psychicky v pohodě, ale to snad v každém sportu. Nejdůležitější je, jak se připravíte před závodem, musíte mít natrénováno. Jinak v samotném závodě je potřeba i při takhle delší trati nepodcenit start a probojovat se dopředu. To je občas pořádně těžký, když najednou startuje třicet lidí i více. Potom se musíte snažit co nejdéle udržet v hlavní skupině s těmi nejlepšími. Důležitá je i strava v průběhu závodu.

Ve vodě si byla skoro pět hodin. Kolik za tu dobu přišlo krizí a kdy byla největší?

Velká krize nepřišla snad žádná, jen takové menší v půlce trati a neřekla bych ani krize spíše překvapení z toho, jak až moc mi tuhnou ruce. Většinou je to ale psychicky náročnější. Vzdát to? Nikdy! S tím, abych to vzdala, jsem tam nešla, tak proč o tom přemýšlet.

Jaké podmínky byly na Lipně?

V sobotu nám počasí moc nepřálo. Pršelo, bylo asi 15 stupňů, foukal vítr. V neděli to bylo o něco málo lepší. Už nepršelo, ani vítr nebyl, ale za to na teploměru bylo jen 8 stupňů a voda se přes noc ochladila z 23 na 18,5°C, což mě osobně potěšilo.

Jsi spokojená se svým výkonem a umístěním?

Spokojená jsem, ale vždycky to může být lepší. Šesté místo v ženách a druhé místo ve starším dorostu na MČR není špatné.

V sobotu, před závodem na 20 km, si plavala ještě 5 km (1:10:39), kde si skončila šestá…

Na 5 kilometrů jsem dosáhla stejných umístění jako na 20 kilometrů, ale tady jsem si druhým místem na pětce mezi staršími dorostenkami zajistila místo v juniorské reprezentaci.

Jak se cítí člověk, který uplave 20 km?

Hlavně je rád, že už to má za sebou. Po závodě jsem byla fyzicky v pohodě, ale druhý den to bylo strašný. Nemohla jsem zvednout ani ruce, otáčet krkem, no prostě mě bolelo úplně všechno. (usměje se) Laik by asi řekl, že musím mít hlad, když doplavu po necelých pěti hodinách, ale chuť k jídlu jsem neměla ještě tak další tři hodiny potom. Až při cestě domů jsem začala mít hlad. A to pořádnej.

tn_Zaplatilkova3

Krauseho zlepšení o devět minut

Trutnovský oddíl měl na 28. mezinárodním mistrovství ČR v dálkovém plavání dvojnásobné zastoupení. Pětikilometrový závod si zaplaval Patrik Krause. Skončil na 16. místě v čase 1:05:49. „Moc se mi nepovedl start, kde jsem se nechal zavřít a propadl jsem se za pomalejší plavce, které jsem v průběhu prvního kilometrového okruhu musel předjíždět a to mě stálo hodně sil,“ sdělil devatenáctiletý závodník. Skupinu, ve které chtěl plavat a bojovat o první osmičku, už nedokázal dojet. Ovšem i umístění ve druhé desítce považoval za solidný výsledek. „S časem jsem velmi spokojený, protože to bylo o téměř devět minut rychlejší než před třemi týdny v Jablonci,“ doplnil.

Půjdeš do toho příště, nebo si troufneš i na delší trasu?

Určitě do toho půjdu, a když budu mít možnost plavat ještě delší závod, tak určitě poplavu.

A co kanál La Manche? Kdy se na něj chystáš?

Slavný kanál La Manche a není to trochu nuda už? Na jednom soustředění s Lenkou Štěrbovou, což je nejmladší česká přemožitelka kanálu, nás napadlo, že bychom mohli plavat kanál štafetově v šesti lidech, se snahou překonat rekord kanálu. Ale je to jenom myšlenka, která se možná někdy uskuteční…