BABY CLUB DRÁČEK

Vedoucí kurzů kojenců a batolat, instruktorka:

  Mobil E-mail
Kateřina Fikejsová: 737 954 140 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Plavání kojenců

Provozní a návštěvní řád plavání kojenců a batolat

Přihláška kojenců do plavecké školy

 

Význam plavání kojenců a batolat

Ze všech předností, které kojenecké "plavání" má, je nejhodnotnější psychický a citový dopad tohoto zájmu na všechny členy rodiny. Dítě má z pohybu ve vodě v těsné blízkosti rodiče radost, těší se na něj. Rodiče to motivuje věnovat se dítěti více, než vyžaduje základní péče. Tím se lépe poznávají, získávají k sobě hlubší citové pouto a zájem o sebe.

 

 • Psychický a citový dopad - prohloubení vzájemného porozumění a citové vazby mezi rodičem a dítětem.
 • Fyzické otužení organismu rodiče i dítěte - plavající děti jsou
  v porovnání s dětmi, které neplavou prokazatelně otužilejší - zdravější.
 • Kvalitní psychomotorický vývoj.
 • Rozvoj rovnováhy, koordinace pohybů a orientačních schopností dítěte.
 • Význam pro záchranu života - pokud dítě, které pravidelně plave, spadne do vody, reaguje většinou klidně a nenastává šoková reakce.
 • Zpestření denního režimu rodičů i dětí.
 • Příprava na vstup do kolektivu - děti si postupně a nenásilně zvykají na kolektiv dětí a lidí kolem sebe.
 • Dítě se naučí spolupracovat, soustředit, je bystřejší.
 • Dítě lépe jí i spí.
 • Kojeneckým "plaváním" dosahujeme v kombinaci s rehabilitací velmi dobrých výsledků při léčení tělesně postižených dětí, kojenců s lehkými odchylkami neuropsychického vývoje nebo lehkými mozkovými disfunkcemi a s chronickým onemocněním horních cest dýchacích.
 •  

   

  Pojem plavání kojenců a batolat

  I když jsme zvyklí používat název "plavání" kojenců. Nejde vůbec o to naučit kojence a batolata plavat. U nejmenších dětí jde především o radostnou hru rodičů s dětmi ve vodě s využitím kladného vztahu k vodnímu prostředí, ve kterém se vyvíjelo v nitroděložním životě. Přesto však má kojenecké "plavání" velký význam pro pozdější výuku plaveckých způsobů.

   

  Plavání kojenců Plavání kojenců Plavání kojenců Plavání kojenců

   

  Děti se přirozenou a hravou formou postupně učí základním plaveckým dovednostem, které musí zvládnout každý, kdo se chce naučit plavat. Naučí se splývat v poloze na zádech i na bříšku, vydechovat do vody, skákat, s úsměvem se potápět a orientovat pod vodou. Především však získá cit pro vodu, který je důležitý pro pohyb ve vodě a nezbytným předpokladem pro pozdější výuku plavání.

   

  Plavání kojenců Plavání kojenců Plavání kojenců Plavání kojenců

   

  Plavat plaveckými způsoby učíme děti až kolem - 4 roku věku dítěte, kdy dokážou věrněji reprodukovat pohyb. Děti do tří let nejsou schopny se naučit plavat správnou plaveckou technikou, přesto s jejím nácvikem začínáme co nejdříve (od 9.měsíce věku). Pro získání správného a účinného plaveckého pohybu je potřeba hodně úsilí a trpělivosti rodičů.

   

  Plavání kojenců Plavání kojenců Plavání kojenců Plavání kojenců  

   

  Kdy začít a proč?

       
  • Nejlépe od narození, dítě je na vodu přirozeně adaptováno, nemá z ní strach.
  • Dítě je ve vodě nadlehčováno, tím se daleko snadněji pohybuje a lépe rozvíjí.
  • Rodiče získají včas cenné informace v oblasti správné manipulace s dítětem a jeho psychomotorického vývoje.
  • Čím dřív tím lépe, raději později než vůbec.
  • V prvním roce dítě prochází nejbouřlivějším vývojem a první dny, týdny, měsíce a roky života je nejdůležitější období v životě člověka, kdy se formuje základ citů, vztahů a návyků.

   

  Plavání kojenců Plavání kojenců Plavání kojenců Plavání kojenců  

   

  Plavání kojenců do 6 měsíců

   

    

  Instruktorka po domluvě přijede k Vám domů. S plaváním můžete začít pokud má miminko zahojený pupeční pahýlek. Na začátky "plavání" Vaše vana bohatě postačí. Ukážeme Vám správnou manipulaci s miminkem, naučíte se základní manipulační techniky na suchu i ve vodě. Nacvičíme si odpočinkové polohy, úchopy dítěte, osamostatňování se v poloze na zádíčkách, vysvětlíme postup otužování miminka. Po 3 měsíci nácvik přehmatů a úchopů v poloze na bříšku. Dále si procvičíme základní prvky abecedy potápění. Návštěvy v rodinách se praktikují zpravidla do 6-ti měsíců věku dítěte, pak už je nám vanička malá a výuka se přesouvá do bazénu.

   

  Při návštěvách mimo Trutnov si účtujeme dopravné.

   

   

   

   

   

   

  Plavání kojenců Plavání kojenců Plavání kojenců Plavání kojenců

   

  BABY CLUB DRÁČEKPlavání kojenců a batolat 6 měsíců-3 roky

  DracekVýuka se přesouvá z domova do dětského bazénu. Pokud nepředcházela domácí příprava, nastupují 6.měsíční děti rovnou do bazénu a učí se základům jako v první fázi děti doma. 

  Děti z domácího jsou zařazeny do skupinky s odplavanými dětmi a plynule pokračují dál.

  Naše metodika vychází z metodiky vytvořené v akreditovaných zařízeních MŠMT. V metodice se plně respektuje nálada a potřeby dítěte, související s jeho věkem, zdravotním stavem, schopnostmi a možnostmi dítěte. Tato 4afd0f322a802metodika je založena na vysoké odbornosti a technické dokonalosti při manipulaci s dítětem. Existují různé metodické příručky o kojeneckém plavání, které mají dobrou informativní funkci. Ale je nutné si uvědomit, že nic není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát, a zde to platí dvojnásob. Při provádění zdánlivě jednoduchých prvků je nutné přihlížet k několika okolnostem a hlídat několik věcí najednou. To vyžaduje cvik a proto doporučujeme svěřit začátky plavání kojenců zkušeným a proškoleným instruktorům.

  Kurzy organizuje Plavecká škola TJ Lokomotiva Trutnov na základě vypracovaného projektu a metodik, se souhlasem Okresní hygienické správy, která zajišťuje také dohled.

  Kurzy jsou zahajovány v září, prosinci a v březnu každého roku. Nové děti jsou přijímány dle kapacity kurzu. Kurzy na sebe plynule navazují, a dítě je může navštěvovat do tří let. Poté může plynule navázat v dalších kurzech a přípravkách.

  Kurzy vedou samostatně instruktorky, které vlastní doklad o absolvování odborného výcviku pro plavání kojenců a batolat v akreditovaném zařízení MŠMT. Nově pak budou některé instruktorky PŠ proškoleny u Evy Kiedroňové, která je zakladatelkou plavání kojenců.

   

  Plavání kojenců Plavání kojenců Plavání kojenců Plavání kojenců

   

  Provozní doba kurzů:

    
  • Pondělí    14.00 - 18.30 hodin
  • Čtvrtek   12.00 - 15.00 hodin
  • Sobota     8.30 – 14.00 hodin

   

  Cena kurzu 1 400 Kč. ( 10 + 2 lekce )

  Cena kurzu včetně úvodní diagnostiky PMV  1 750 Kč ( 10 + 2 lekce )

   / diagnostika je prováděna Mgr. Ivou Bolehovskou /

  Plavání kojenců Plavání kojenců Plavání kojenců Plavání kojenců