Loučící se plavkyně: myslím, že to dopadlo nejlíp, jak mohlo

Místní plavkyně Aneta Pechancová už dva roky patří mezi českou seniorskou špičku. Vrchol její letošní podzimní sezony však měl přijít na mistrovství republiky dorostu. Její poslední závody v této kategorii, domácí prostředí trutnovské pětadvacítky a velké očekávání vytvořily pro osmnáctiletou reprezentantku zajímavý náboj šampionátu.
„Myslím, že připravená jsem dobře. Snad bych řekla, že životně dobře. Ty úseky, které jsem plavala na tréninku maximálně, jsem ještě nikdy tak rychle nejela. Mohlo by to být velký,“ svěřila se den před zahájením mistrovství. Trutnov hostil zimní šampionát tři dny - od 17. do 19. prosince.

Pechancova2

Závodnice Lokomotivy před sebou měla vytyčený jasný cíl. „Přivézt, vlastně přinést si domů co nejvíc medailí. A samozřejmě co nejvíc těch nejcennějších kovů. Nechci ale říkat hop, dokud jsem nepřeskočila,“ usmívala se. Plavat v domácím bazénu je vždycky specifické. Na jednu stranu to může být výhoda, ale zároveň i zavazující. „Přeci jen, přijde babička, sponzoři, takže nám je blbý před nimi plavat špatně. Všechny lidi kolem bazénu známe. Vždy je to jiné plavat doma,“ povídala Pechancová. Nervozitu, ani svazující pocit však necítila. „Myslím, že už jsem natolik zkušená závodnice, že tady to dokážu celkem ovládat. Beru to spíš tak, že mě to propodpoří a dodá mi to euforii před závodem.“

Šest individuálních startů, zdvojnásobené rozplavbami, a dvě štafety byl program, který čekal trutnovskou plavkyni na mistrovství. A vypořádala se s ním znamenitě.

V pátek se trutnovská sprinterka představila na nejkratších tratích. A ty ona umí. Byly z toho dvě zlaté medaile na 50 metrů kraul a motýlek. V nejlepších časech sezony – 25,82 respektive 27,50. V sobotu vítězná jízda Anety Pechancové pokračovala. Na stovce motýlek si o 13 setin vytvořila osobní rekord. „Oproti loňsku, kdy jsem plavala v gumových plavkách, je to hodně velkých úspěch, že se to takhle posunulo,“ poznamenala.

Poté už se o slovo "přihlásila" stovka polohovka. Nejoblíbenější závod Anety Pechancové. Závod, který je kombinací čtyř plaveckých stylů, v nichž se postupně vystřídají motýlek, znak, prsa a kraul. „Bylo to těžší, než jsem čekala. Myslela jsem, že to bude jednoznačnější,“ prozradila. Finále polohovky se totiž plavalo jen pár minut po motýlkářské stovce. A tak byla otázka, zda fyzicky vydrží. „Motýl a znak byly rozjetý v nejlepším letošním čase. Prsa byly maličko slabší a ten závěrečný kraul už byl hodně tuhý a bolavý,“ popisovala Pechancová. V infarktové koncovce Alžbětu Řehořkovou z pražských Bohemians nakonec porazila. O jednu setinu sekundy. „Je to hodně krátká sprinterská trať, takže vůbec nebyl čas rozhlížet se kolem sebe. Navíc jsem na Alžbětu neviděla. Spíš to bylo štěstí,“ přiznala.

 

 

Po dvou dnech mistrovství se studentka jazykového gymnázia mohla chlubit stoprocentní úspěšností. Čtyři starty, čtyři tituly. A přestože v neděli už ve sbírání zlatých kovů nepokračovala, neboť dvakrát skončila druhá na kraulové a znakařské stovce, s medailovou sbírkou byla spokojená. Anebo snad ne? „Ale ano, i když jsem chtěla jsem pět zlatých a jednu stříbrnou. Maličko mě zklamal 100 kraul, sice nejlepší čas sezony, ale přála jsem si tam tu zlatou, která mi o čtyři desetiny utekla,“ usmála se plavkyně.

Trošku víc čekala i od vystoupení ve štafetách na 4x200 a 4x100 kraul. „Dvoustovková byla špatná, tam jsem to nezvládla fyzicky. V té stovkové jsme si s holkami pohrávaly s myšlenkou, že bychom to chtěly vyhrát, nebo aspoň medaili. Nakonec z toho bylo čtvrté místo o desetinu, takže na jednu stranu obrovské zklamání, na druhou stranu jsme to ale jely všechny výborně. Řekla bych, že to bylo taky dobrý. Takže, globálně určitě spokojenost. Myslím, že poslední dorost dopadl v podstatě nejlíp, jak mohl.“

tn_spolec.foto

Nostalgii Aneta Pechancová necítila. „Poslední dva roky už je můj vrchol určitě seniorské mistrovství republiky, kde je daleko větší konkurence a nemůžeme si tam dovolit tak taktizovat v ranních rozplavbách. Musíme jet naplno už ráno. Ale tady to bylo hezký, bylo to doma, byla tady úžasná atmosféra. Jsem spokojená a ráda, že jsem poslední republiku mohla plavat doma.“

Přes Vánoce si trutnovská plavkyně užije krátké volno. Ale opravdu krátké. Už v pondělí 27. prosince se opět pustí do dvoufázové přípravy, kterou chce trenér Pavel Pokorný příští rok směřovat k mistrovství světa v Šanghaji.

Za dosavadními úspěšnými výsledky Anety Pechancové jsou tisíce naplavaných kilometrů ročně a spousta odříkání na úkor volného času. A tak se nabízí otázka: Co jí u plavání vůbec drží? „Tak samozřejmě mě to baví. A co mě u toho drží? Asi ten úspěch. Kdyby ten úspěch nebyl, tak by to ranní vstávání v pět hodin a skákání do vody v šest, asi nebylo zrovna ono. Plavání zatím přizpůsobuji celý svůj život,“ uzavřela dívka. V bazénu tráví skoro čtyři hodiny

 

Michal Bogáň
Trutnovinky.cz
Foto: Vilém Fischl, archiv sportovce
Kamera: Dušan Mihalečko, Marek Čtvrtečka

 


Rychlý kontakt

Sekretariát

Mobil: 603 383 285
Email:­ info@lokotrutnov.cz

 

Přihlášení

Adresa

TJ LOKOMOTIVA TRUTNOV, z.s.
Národní 199, 541 01 Trutnov

IČO: 47462965
DIČ: CZ47462965