Ricochet, hravější bratr squashe

Ricochet je moderní  indoorový sport v základech podobný squashi. Má však několik specifik, která sport odlišují a zatraktivňují. Třeba kurt, jenž je na ricochet menší a především nižší. Ke hře lze využít i strop, což je ve světě raketových sportů jedinečný prvek. Navíc je v kurtu umístěna elektronika, jež hlídá auty na přední stěně. Počítá za hráče body a ukazuje, ze které strany má hráč podávat. Ricochet je velmi promyšleným sportem a skýtá mnoho herních variant. Byl vymyšlen tak, aby odstraňoval nedostatky ostatních raketových sportů.

ricochet-07-2012 m

 

NA KURTU S ELEKTRONIKOU

Stejně jako kurt jsou oproti squashi menší i rakety. Jsou lehčí a ovladatelnější, a tak ani začátečníci nemají se zvládnutím rakety problém. Míčky jsou podobné squashovým, jsou perforované a odskoky jsou o málo menší než ve squashi dle typu míčku. Vyrábějí se tři barevné varianty. Červený míček s největším odskokem je určen pro úplné začátečníky. Střední fialový je pro mírně pokročilé. A nejběžnější šedivý s nejmenším odskokem je určen pro pokročilé a závodní hráče. V každém ricochetovém kurtu je zabudovaná elektronika s infračerveným snímačem, displejem dvěma touchpady, které hru podstatně ulehčují a umožňují hráčům se plně soustředit na svůj výkon. Celkově je hra rychlejší a především pestřejší. Ricochet je takový mladší a hravější bratr squashe nebo by se také dal nazvat nejrychlejšími šachy na světě. Hra může být velmi rychlá, stejně tak si však rychlost hry mohou začátečníci přizpůsobit své úrovni.

 

VE HŘE JSOU I FINANCE
Ricochet si na rozdíl od některých jiných sportů zahraje a užije i úplný začátečník a je určen pro každého v každém věku. Zlepšuje fyzickou kondici a postřeh, je ideálním doplňkem nejen ke squashi. Energetický výdej při hře  je především při závodní hře velmi vysoký a je srovnatelný s badmintonem. Pro zlepšení kondice může stačit již i 30 minut hry, což je v dnešní  uspěchané době také důležité. Pro ženy může být zajímavý fakt, že ricochet výborně tvaruje nohy a především pozadí. Nespornou výhodou  pro hráče je menší finanční náročnost sportu. Ke hře je potřeba sportovní oblečení a nebarvící sálová obuv. Raketa se dá zakoupit v rozmezí 600 - 2000 Kč, či zapůjčit za 30 Kč, stejně jako míček za 10 Kč. Hodinový pronájem kurtu vychází obvykle na 100 - 140 Kč. Menší je oproti squashi i pořizovací cena kurtu.

ricochet-08-2012 m

                                                                                                                         
MÁTE V PLÁNU KURT?
Pro provozovatele je největší výhodou menší prostorová náročnost. Kurt je 8m dlouhý, 5,5m široký a 2,7m vysoký, což znamená, že lze umístit i běžných budov s vyšším stropem. Není potřeba dvou pater či hal jako v případě squashe. Kurty se většinou staví  vedle sebe, ale lze je napojovat i přední stěnou k sobě či dokonce stavět na sebe. Podlahu kurtu tvoří odpružená palubovka, díky které je hra šetrnější ke kloubům. Stěny kurtu  a strop pokrývají odolné HPL desky. Zadní stěna kurtu s dveřmi je z tvrzeného bezpečnostního skla. V České republice nyní stojí okolo 70 ricochetových kurtů. Většina z nich je součástí sportovních center s více aktivitami, některé fungují jako samostatná sportovní zařízení, jiné jso doplňkovou aktivitou například v hotelech.

RICOCHETOVÝ BOOM
Kořeny ricochetu sahají za oceán, kde byl v Kanadě vyvinut jako alternativa ke squashi a jako doplněk i k ostatním sportům. Postupem času se z ricochetu stal samostatný sebevědomý sport s velkým potencionálem. Z Kanady se tento poměrně nový sport dostal do Nizozemska, odkud se začal postupně v devadesátých letech šířit do některých dalších evropských zemí. V Nizozemsku začala vyrůstat nová ricochetová centra a netrvalo dlouho a ricochetový boom se dostal i do Česka. Ricochetu se nejvíce daří právě v České republice, kde si ho oblíbili již tisíce hráčů. V některých oblastech jako např. na Táborsku dokonce vede v oblíbenosti nad squashem.

ricochet-09-2012 m

MISTROVSKÉ TURNAJE V ČESKU
Fakt, že se ricochet uchytil nejlépe právě v Česku, potvrzuje i převaha českých hráčů na většině mezinárodních klání. Co se týká ostatních zemí, hraje se ricochet ještě v Německu, Maďarsku a Polsku, méně pak v Rakousku či na Slovensku. Bohužel však stále ještě mnoho sportovců i majitelů a provozovatelů sportovních center nemá o ricochet povědomí. Svými aktivitami se to snaží změnit Česká ricochetová asociace, která mimo jiné pořádá celorepublikové soutěže jednotlivců a družstev a provozuje informační webové stránky o ricochetu www.e-ricochet.cz. Zde lze vedle informací o soutěžích, pravidlech a dalších najít i mapu ricochetových kurtů v ČR. Na Evropské scéně mezi ostatními otevřenými turnaji vyčnívá Czech Open, který se koná každý rok v Praze, obvykle v květnu. Turnaje se pravidelně účastní česká i evropská špička.
Sport&Wellness

 

 


Rychlý kontakt

Sekretariát

Mobil: 603 383 285
Email:­ info@lokotrutnov.cz

 

Přihlášení

Adresa

TJ LOKOMOTIVA TRUTNOV, z.s.
Národní 199, 541 01 Trutnov

IČO: 47462965
DIČ: CZ47462965