Mistrem světa v ricochetu se stal Jan Veselý

Ricochetisté z Loko Trutnov se neztratili


První světový šampionát v tomto novém sportovním odvětví ovládli Češi.
Ve sportovním centru na Palmovce proběhlo historicky první mistrovství světa v ricochetu. Vítězem se stal Čech Jan Veselý, který ve finále porazil svého krajana Radka Malého.

ricochet-14-2012 m

 Video z MS

Co je ricochet? Tento poměrně mladý sport v základech podobný squashi se největší oblibě těší v Nizozemsku a v České republice.
Hraje se na menším kurtě a také o strop, díky čemuž je hra o hodně rychlejší. Rychlejší jsou starty a důležitý je postřeh. Člověk musí být pořád v pohybu a nemá čas na odpočinek. Na top úrovni je squash spíše taktická bitva, ricochet díky své rychlosti rozhodně ne. Popisuje hlavní rozdíly čerstvý mistr světa Jan Veselý.
Turnaj se hrál systémem double K.O., i s jednou prohrou tedy mohl hráč celkově vyhrát - konec znamená až druhá prohra. Turnaje se zúčastnilo 63 hráčů z osmi zemí. Do bojů zasáhl i hráč Jihoafrické republiky. Největším favoritem však byli domácí Češi, kteří prvními dvěma místy potvrdili výsadní postavení českého ricochetu. Třetí příčku obsadil Maďar Gabor Szabo.
Turnaj pro mě probíhal hodně dobře, ztratil jsem jediný set ve druhém kole. Bylo to pro mě jednodušší, protože chyběli dva hlavní soupeři - Jan Koukal a Miloš Pokorný, pokračuje ve vyprávění Jan Veselý.
Největším favoritem měl být právě známý squashista Jan Koukal, který v minulosti vyhrál mistrovstvý republiky i Evropy v ricochetu. Ten se však na poslední chvíli z mistrovství odhlásil. I tak jej dokonale zastoupil jeho oddílový kolega Veselý, kterému možná dal Koukal cenné rady do finálového zápasu. Radek Malý nastupoval do závěrečného klání v zaplněném ricochetovém centru na Palmovce s nataženým svalem a možná i kvůli lehkému zranění nedokázal čelit typicky razantní hře Jana Veselého, který často využíval kombinaci tvrdých úderů k zádní stěně a rychlých zkrácení o strop.
Překvapením turnaje byl Nizozemec Ruud van der Zwaluw, který v souboji o čtvrtou příčku přehrál po napínavém boji domácího favorita Ladislava Tesárka 3:2 na sety. Celkem se v první desítce umístilo hned sedm Čechů.
Turnaje se zůčastnili též hráči Lokomotivy Trutnov, Filip Rolenec (junior), Jakub Šolín a Jirka Herda.

ricochet-15-2012 m

Cílem bylo probojovat se do hlavního pavouka (32 hráčů). V pátek probíhal turnaj (30 hráčů) o posledních 8míst do hlavní soutěže. Bohužel Filip s Kubou se v tak nabité konkurenci nedokázali prosadit. Oba skončili na 41místě (kvalifikace).

ricochet-16-2012 m

Za předvedenou hru můžeme jen gratulovat. Jen zkušený Jirka Herda dokázal projít nástrahami kvalifikace a jediný se dostal do hlavního pavouka mistrovství, což lze považovat za úspěch.
Turnaj pokračoval další dva dny, únava byla zřejmá na každém účastníkovi. Jirka pokračoval ve svých maximálních výkonech a odměnou mu bylo 21místo na světě.

ricochet-16-2012 .m


Konečné pořadí :   1. Jan Veselý
                          2. Radek Malý
                          3. Gabor Szabo (Maďarsko)
                          4. Ruud van der ZWaluw (Nizozemsko)
                          5. Ladislav Tesárek
                          6. Jan Pulkráb
                          7. Martin Volf
                          8. Petr Hušek
                          9. Alan Mačor
                          10. Stephan Rusdorf (Německo)
                          21. Jiří Herda ( Loko Trutnov )
                                41. Filip Rolenec ( Loko Trutnov )
                                41. Jakub Šolín ( Loko Trutnov )


 


Rychlý kontakt

Sekretariát

Mobil: 603 383 285
Email:­ info@lokotrutnov.cz

 

Přihlášení

Adresa

TJ LOKOMOTIVA TRUTNOV, z.s.
Národní 199, 541 01 Trutnov

IČO: 47462965
DIČ: CZ47462965