Přemek Tejchman

fourcross & bicross rider

informace ke stažení ve formátu Word

informace ke stažení ve formátu Adobe Acrobat

 

Fourcross

Jedná se o nejmladší disciplínu MTB (horských kol), je synonymem pro rychlost, napětí, koncentraci, maximální kontrolu kola, kontaktní souboje i pády. To vše je vtěsnáno do cca 30-50 vteřin, na trati dlouhé 300-500 metrů, vybudované na svahu a tvořené umělými i přírodními překážkami.

Je nejdynamičtěji se rozvíjející disciplinou horských kol. Český fourcross má za sebou sice teprve tři sezóny, ale hodnoceno mezinárodními úspěchy, během tak krátké doby si získal renomé, o které jiné discipliny usilují marně po celá desetiletí.

Fourcross se jezdí vyřazovacím způsobem, do dalšího kola postupují první dva jezdci. Jezdci jsou nasazováni do pavouka na základě výsledků z kvalifikace, v každé rozjížďce následně startují čtyři jezdci, o výsledku rozhoduje pořadí v cíli.

Pro plnohodnotnou účast v závodech fourcrossu dostačují i několika drobnými speciálními doplňky vybavená kola střední či nižší střední třídy.

 

Bikros (BMX)

BMX (bicycle motocross) nebo-li bikros je sport, který vznikl na počátku 70. let v USA. Jezdí se na speciálních malých kolech, průměr pneumatik je 20 palců (20“) nebo 24“ (tzv. Cruiser).

Je definován jako sprint na zhruba 400 metrů dlouhé dráze se startovním pahorkem a na rovné ploše uměle vytvořenými skoky, klopenými zatáčkami a dalšími překážkami. Osm jezdců se najednou spustí ze startovní rampy a soutěží mezi sebou, kdo se lépe a rychleji vyrovná se záludnostmi trati a dojede první do cíle. Závodí se systémem rozjížděk a opravných jízd, z nichž se ti nejúspěšnější probojují do finále.

V bikrosu, podobně jako v jiných sportovních odvětvích, je stejně jako vysoká zdatnost, výborná fyzická kondice a natrénovaná technika ježdění, důležitá i odvaha a samozřejmě odhodlání vyhrávat. Náklady na provozování tohoto sportu nejsou vysoké. Pro začínajícího jezdce spočívají výdaje pouze
v koupi kola a přilby.

O tom, jak je bikros divácky velmi atraktivní svědčí desetitisícové návštěvy při světových šampionátech v nejrůznějších částech světa. Česká republika patří mezi nynější světovou špičku a řadí se k takovým státům jakými jsou např. USA, Austrálie či Francie.

Na olympijských hrách v Pekingu v roce 2008 se bikros představí jako nový olympijský sport a zařadí se tak mezi „velké“ sporty.

 


Rychlý kontakt

Sekretariát

Mobil: 603 383 285
Email:­ info@lokotrutnov.cz

 

Přihlášení

Adresa

TJ LOKOMOTIVA TRUTNOV, z.s.
Národní 199, 541 01 Trutnov

IČO: 47462965
DIČ: CZ47462965