Týmové finále opět bez medaile. Plavkyně zkompletovaly „bramborový“ hattrick

Rok 2009 přinesl titul, ale léta 2010, 2011 a 2012 skončila bez medaile. Trutnovským plavkyním o víkendu v Plzni nevyšel další útok, jak proniknout na stupně vítězů domácího šampionátu družstev. I když po sobotě držel oddíl TJ Loko FM Servis čtvrté místo se ztrátou pouhých sedmi bodů na stříbro, nedělní část finálového závodu nepřinesla toužebný posun mezi tři nejlepší tuzemské kluby. Chybělo osm bodů.
„Je to maličko,“ zoufal si trenér Tomáš Břeň. Finálová soutěž družstev se skládá z osmadvaceti disciplín a ztráta osmi bodů je přibližně rozdíl mezi prvním a šestým místem v jednom závodě. „Bylo to vyrovnané až do úplného konce, o výsledku v podstatě rozhodla až poslední štafeta,“ vyprávěl trutnovský kouč o dramatickém průběhu šampionátu v bazénu na Slovanech, kde si právo startu zajistilo osm nejlepších družstev.

tn_Plze1

Před závěrečným závodem na 4 x 100 metrů kraul zaostávala Lokomotiva v bronzovém souboji o čtyři body. „Nejdřív jsme sice tahali za kratší konec, ale pak jsme to stáhli. Kdybychom štafetu vyhráli, měli bychom medaili,“ prozradil Břeň, jaká byla matematika. V případě, že by Pechancová, sestry Morávkovy a Elhenická skončily ve štafetě druhé, musely doufat, že by plzeňské závodnice doplavaly o dvě příčky za nimi. To se však nestalo a trutnovské kvarteto dohmátlo až na třetí pozici, navíc za domácími ženami. A tak v celkovém hodnocení šampionátu z toho byla zase jen „brambora“. „Být čtvrtý v republice je krásné, ale k medaili nebylo daleko,“ posteskl si trenér Břeň.

Po období tří medailových úspěchů v řadě nyní zůstaly trutnovské plavkyně potřetí za sebou mimo stupně vítězů. Důvody, proč to v západočeské metropoli nevyšlo, jsou podle Tomáše Břeně tři. „Zaprvé, to byla velká nevyrovnanost týmu. Zadruhé, některé bývalé opory se nedostaly do takové formy, jak bychom si představovali. Zatřetí, žákyně z ročníku 1998 nám ještě nedorostly,“ vysvětloval.

tn_Plze2

Trutnovskému družstvu se nepodařilo vyhrát ani jednu disciplínu. Nejblíže k vítězství měla Martina Elhenická na dvoustovce motýlek, kde si zaplavala nový osobák, ale v posledním metru prohrála souboj s ostravskou Kopřivovou. O 24 setin. „Martina ze svých startů vytěžila skoro maximum, co mohla. Byla čtyřikrát druhá a nezklamala ani ve štafetách,“ chválil ji Břeň. Zklamáním byl pro něj naopak výkon Barbory Morávkové. „Dřív patřila k oporám. Teď jsou její umístění kolem desátého dvanáctého místa pro nás špatná.“

U Anety Pechancové se uvažovalo o vítězství na padesátce kraul, ale výkon v její hlavní disciplíně ovlivnil start na 200 znak, který plavala těsně předtím. „Trošku jsme taktizovali a vařili z vody, abychom tu sestavu úplně vyšperkovali. Minutu před koncem, kdy to ještě bylo možné, jsme změnili obsazení a přesunuli Anetu na 200 znaka a mladou Sukovou na polohovku, což asi byla chyba,“ přiznal trenér Břeň. Kraulařský sprint prohrála Aneta Pechancová o 5 setin s Kolářovou z Motorletu Praha. V dalších závodech byla v těsných odstupech dvakrát čtvrtá a na přesouvaném znaku sedmá.

tn_Plze3

„Je to zklamání. Letos jsme tu medaili měli mít, ale bohužel se tam projevily i mimoplavecké věci a zdravotní problémy u některých. Nebylo to jen o momentálním víkendovém závodu, ale bohužel se to tam nasčítalo,“ mrzelo trutnovského trenéra.