Červnový díl pořadu V šachu

Premiéra pořadu byla v pátek 24.6 na ČT sport. Po premiéře je možné se na pořad podívat na adrese:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10111941499-v-sachu/222471290210006/

Moderátorka Karolína Čásenská ve studiu přivítá organizátora Pražského mezinárodního šachového festivalu Petra Boleslava a hlavní téma 247. dílu V šachu je tím jasně dané.

V turnaji Masters se dařilo oběma českým reprezentantům, Davidu Navarovi a Thai Dai Van Nguyenovi. Oba uhráli 5 bodů a na některé partie se můžete těšit v analýze v elektronické tužce. Štáb pořadu také připravil delší rozhovor s vítězem Masters Pentalou Harikrišnou, který dlouhodobě žije v Praze. Naopak v turnaji Challengers obsadili čeští reprezentanti poslední místa, která jim ovšem náležela i podle papírových předpokladů. O vítězství se rozhodovalo až v tiebreaku mezi dvěma mladými velmistry Niemannem a Keymerem. Zvítězil druhý jmenovaný a zajistil si tak pozvánku do příštího ročníku Masters.

Reportáž je připravena také z dalších turnajů festivalu, Futures pro mladé naděje a Openu, kterého se zúčastnilo více než 300 hráčů ze čtyřech desítek zemí světa.

Soutěžní otázka: Kdo obsadil třetí příčku na Pražském mezinárodním šachovém festivalu v turnaji Masters? Odpovídat můžete do konce července na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a vyhrát šachové knihy Tichý mat, Příběhy šachových figur a Šachové motivy v heraldice.

KPJ ve Fischerkách 2022

V sobotu 25. června byl Hostinec Malý Růžek v Hradci Králové dějištěm KPJ ve Fischerových šachách. Celkem se sešlo 10 účastníků, kteří si zahráli každý s každým na 9 kol a tempem 10 minut na partii.

Od začátku se nejvíce dařilo dvojici Petr Čechura a Martin Šedivý. Po devíti kolech získali shodně 8,5 bodů za společnou remízu. Petr měl ve vzájemné partii černé figury a tak získal titul přeborníka. Možná mu pomohl impuls v podobě fanynky. Prý zavítal na Malý Růžek poprvé a byl z prostředí nadšen. Má také v plánu do těchto kultovních prostor zajet znovu. 

Od třetí příčky byly výkony vyrovnané. Karel se umístil na 7. místě a Honza na místě 10. Hostující Štěpa byl 6. 

Kompletní výsledky: http://chess-results.com/tnr651702.aspx?lan=5&art=4

kpj fischer 2022 hk 2

kpj fischer 2022 hk 1

kpj fischer 2022 hk 3

Každý z účastníků obdržel od Hostince Malý Růžek litrové pivo – speciální edici piva Opatovický Hasič z pivovaru Ovipistán, dále si všichni odvezli knihu s rozhovorem s Lubošem Kaválkem a další drobné ceny. Přes poměrně nízkou účast jsme si celý turnaj užili.

Červnový turnaj dětí v Pultu

Dne 10.6.2022 proběhl v příjemném prostředí vinárny Pult závěrečný turnaj pro žáky našeho oddílu. Turnaj byl odehrán na 5 kol s hracím tempem 15min./partii. Zaslouženým vítězem se stal David Retek před Natálkou Dekker a Láďou Ludvíkem. Na 4.místě se umístil Tobiáš Prokop se stejným bodovým ziskem, ale lepším pomocným hodnocením oproti našemu nejnovějšímu přírůstku – Adamovi Korbelovi. Na 6. s 7. místě následovali Lukáš Netík a Jindra Ježek. Na závěr turnaje byly pro všechny hráče připraveny drobné ceny.

Turnaj řídil Tomáš Bydelský.

10 6 2022 turnaj pult

10 6 2022 turnaj pult 2

10 6 2022 turnaj pult 3

Aktualizované Elo k 1.6.2022 

Dnes k 1.6.2022 došlo k aktualizaci šachového národního ela. Elo jednotlivých členů TJ Lkomotivy Trutnov bylo aktualizováno v části soupisek. Nejvyšší přírůstek zaznamenal Karel Dupenopulos, který přičetl celkem 131 bodů a dostal se přesně na hranici 1550 bodů ela, největší snížení jsem našel u Viktora Černého, který odepsal okolo 70 bodů, hlavně kvůli Přeboru jednotlivců Trutnovska, kde skončil z hráčů poslední. 

pozn. Do kladného přírůstku lze uvažovat všechny členy oddílu, naopak to nelze z důvodu, že již hráč musí mít elo X>1000.

Výzva

Také bych se chtěl zeptal, zda by se našel zapálený člověk do šachu, který by byl ochotný vést kroužek šachu na některé ze Základních škol v Trutnově. Co jsem si všiml, Pokud se někdo najde, tak mu můžume pomoci vše zařídit (najít ZŠ, půjčíme mu materiál, podpoříme tě atd.). Kroužky na ZŠ mají občas i větší úspěch jen proto, že děti mají školu blíže svému bydlišti. Hlavním úkolem je děti nadchnout a seznámit je s hrou, kterou menší děti kolikrát neznají.

Informace: V těchto dnes se zjišťuje zájem o školení trenérů T3, který by se při dostatečném počtu přihlášených konalo v půlce srpna v Hradci Králové. Více informací u Ondřeje Rudy (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)

Celý oddíl šachu přeje Všem dětem všechno nejlepší k Mezinárodní svátku dětí! 

Šachové úkoly 2 z 2 květen 2022

Zdravím, vytvořil jsem druhou sadu úkolů ke splnění. Tentokrát vás čekají čtyři úkoly a hraní. Všechny úkoly naleznete na stránce my-chess.com, jinou stránku nebudete potřebovat. 

1) V minulém příspěvku byl zadán úkol projít si Otevřená zahájení 1. až 4. (my-chess.com - Učit se - Zahájení - Názvy zahájení). Zkuste pojmenovat následující dvě zahájení, jestli si je pamatujete: 

  • e4, e5, Jf3, Jc6, Sb5 Možnosti: Italská hra, Španělská hra, Královský Gambit, Skotská hra?
  • e4, e5, Jf3, Jc6, c3    Možnosti: Uherská obrana, Ponzianiho hra, Philidorova obrana, Lotyský gambit?
  • Až si jste jistí otevřenými zahájeními, pusťtě se do polootevřených zahájení. 

2) Procvičíme si Odvlečení a zavlečení figury. Využijte pro to - Učit se - Taktika - Ideje kombinací - 02 a 03. Vyzkoušet si můžete také 01 "Odstranění figury". Poté máte splnit dva v části Procvičovat - Taktika - Materiální zisky - testy 23. Odstranění bránící figury a 24. Odvlečení bránící figury (jedna chyba v testu dovolena)

3) Diagramy (bílý na tahu vynutí mat)

diagram 1diagram 2

4) Nevýhoda tahu (vynucený mat druhým tahem) - napiš řešení (jsou trochu náročnější)

  • B: Kc8, Va1, b6 Č: Ka8, Sb8, a7, b7 (bílý na tahu)
  • B: Kh4, Jg4, h3 Č: Kf4, Sd4, g7 (černý na tahu) 
  • B: Kh4, Jf3, d4, e5, g3, h3 Č: Kg6, Sc1, d5, e6, f7, h5 (černý na tahu)

5) Zahrajte si. Neimprovizujte, ale využijte zahájení, které jste se doposud naučili.

Podkategorie

Rychlý kontakt

Sekretariát

Mobil: 603 383 285
Email:­ info@lokotrutnov.cz

 

Přihlášení

Adresa

TJ LOKOMOTIVA TRUTNOV, z.s.
Národní 199, 541 01 Trutnov

IČO: 47462965
DIČ: CZ47462965